Média hrají důležitou roli v prevenci sebevražd
Výzkumy provedené po celém světě ukazují, že média mají velký vliv v oblasti sebevražd. Zjistilo se, že necitlivé a nevhodné zpracování tématu sebevražd může vést ke zvýšenému riziku napodobování suicidií u dalších jedinců. Naopak odpovědné mediální hlášení může snížit riziko sebevražd. Pokud zprávy obsahují užitečné zdroje pomoci a naději v uzdravení, může mediální obsah vést k vyhledání pomoci. Kvalitní mediální obsah může také veřejnost informovat o složitosti tématu a vyvrátit mýty.
V Národním ústavu duševního zdraví díky iniciativě NA ROVINU vznikl media guide, který má za cíl poskytovat jasný a přehledný materiál, jak zodpovědně a citlivě zpracovávat mediální obsah v tématech týkající se duševního zdraví. Jeho součástí je právě i kapitola o tom, jak by média měla o sebevraždách informovat.
Světová zdravotnická organizace uvádí, že spolupráce s médii na odpovědném hlášení založené na vědeckých postupech, by měla tvořit součást národních přístupů k prevenci sebevražd.
Kontrolní seznam pro zodpovědné zpracování zpráv:
Zajímá vás téma sebevražd a sebepoškozování a chtěli byste si k tomu něco přečíst? Ať už hledáte něco odborného či populárně naučného, zkuste se podívat na naše tipy.