Světový den povědomí o sebepoškozování je stanoven na 1. března a jeho cílem je zvýšit povědomí o tematice sebepoškozování a posílit empatii.
Když mluvíme o sebepoškozování, mluvíme o záměrném jednání, na jehož pozadí je různé spektrum důvodů a často také velká psychická bolest.
A co se to vlastně během sebepoškozování děje? Obvykle přichází nějaká stresová událost, která vyvolá nepříjemné pocity, na jejichž základě si člověk ublíží. Poté následuje dočasná úleva, po které obvykle přichází pocity viny a výčitky, že to člověk udělal. To opět zvyšuje emoční zátěž a dochází k přetížení organismu.
Základní krok je snažit se sebepoškozování odložit, a to alespoň o několik minut. Ukazuje se, že intenzivní nutkání si ublížit trvá 1-30 minut. Přinášíme několik tipů, které mohou pomoci oddálit sebepoškozování, a v delším horizontu snad i snížit jeho četnost. Některé aktivity se soustřední na zklidnění těla, jiné na rozptýlení naší mysli, uvolnění vnitřního napětí nebo na to, aby člověk nebyl sám. Každému funguje něco jiného.
Zároveň bychom chtěli podpořit všechny, kterých se toto téma týká – vyhledejte odborníka, nebuďte na to sami. Zasloužíte si cítit se lépe
Máte i vy nějakou strategii, o kterou byste se chtěli podělit? Sebepoškozovali jste se v minulosti a chtěli byste o tom napsat příběh? Budeme rádi za vaši zprávu.