Pokud máte sebevražedné myšlenky, zavolejte na Linku první psychické pomoci: 116 123.
logo
VZKAZ PRO TEBE
 
30. 01. 2023

Život na hraně

Již dlouho jsem žila tzv. „život na hraně“ nebo na „velmi tenkém ledě“. Velmi ve mně rezonuje, abych napsala něco o tom, jak jsem si pokusila vzít život.

Není to jednoduché psát o takové zkušenosti. Dlouho jsem se vypořádávala s otázkami života a smrti. Přála jsem si, abych zmizela z tohoto světa. To se vlastním přičiněním málem povedlo. Dodnes děkuji Bohu za to, že jsem dostala druhou šanci. Jak řekla jedna moje dobrá kamarádka: „Jsi náš anděl, ale zůstaň prosím na zemi.“ Dodnes mi ta věta zní v uších.

Nikdy nezapomenu přátelům a rodině, s jakým vřelým způsobem mě přijali zpět a dávali mi
lásku, aby se nic podobného neopakovalo. V neposlední řadě jsem si vytvořila tzv.
„záchrannou síť. Psychiatričku-psycholožku-Centrum duševního zdraví. Vím, že se na ně
mohu kdykoliv obrátit a že mi pomohou.

Je neskutečně těžké objevit po letech, kdo vlastně jsem, a uvědomit si svoji hodnotu. Uvědomit si, že vaše hodnota není podmíněná žádným „pokud“ nebo „až“. Hodnotu prostě máte jen tím, že JSTE. Pokud se rozhodnete být pánem vašeho života, máte z části vyhráno. Už nedovolíte ničemu ani nikomu, aby ovládal vaše myšlení a prožívání.

Každý z nás touží být zdravý. Léčit se. Rozhodnout se. Udělat krok správným směrem. Jedná se o proces, během kterého mnohokrát upadneme, ale záleží na tom, zda se dokážeme i přes to zvednout. Nebát se požádat druhé lidi o pomoc je jeden z nejodvážnějších kroků, které můžeme udělat. Odvaha neznamená vše zvládat sám.

Nyní se stavím opět na vlastní nohy. Rok jsem bydlela u rodičů, kteří mi byli nesmírnou podporou a neumím ani vyjádřit, jak moc jim jsem vděčná. Teď už bydlím se spolubydlícími, ačkoliv rodiče budou mít vždy o mě velký strach. Jsem si toho vědoma, a tak se chovám zodpovědně, abych jim ukázala, že vše zvládnu i bez jejich péče a starostlivosti. Pořád docházím ke své psychiatričce, psycholožce i komunitního centra Fokus.

Co se mě týče, snažím se vydržet. I když mám někdy vzlety, mám bohužel někdy i pády. Hned když cítím, že je to potřeba, volám někomu z výše uvedených odborníků a žádám o pomoc. Protože požádat o pomoc, když ji potřebujete, není hanba. Dále chci začít dělat jógu a zaměřit se sama na sebe.

Proces uzdravování byl velmi náročný. Nejen po fyzické stránce, ale i po té psychické. Trvalo přibližně 3 měsíce, než mi začalo docházet, co se vlastně stalo a co jsem to vlastně udělala. A ke své radosti, byla ráda, že jsem dostala druhou šanci na život.

V případě, že se myšlenky na sebevraždu objeví znovu, pomáhá mi vnitřní dialog. Vnitřně s těmi myšlenkami promlouvám, až odejdou. Dále bych chtěla doporučit vytvořit si záchrannou síť odborníků a hlavně – mluvit o tom. Mluvit o všem co se děje, protože jen tak Vám ostatní mohou pomoci.

-Lucie Halbrštátová

VZKAZ PRO TEBE

I na konci toho nejtemnějšího
tunelu je světlo.
Další vzkaz
close